A megyei hadkiegészítés története
1945-ig
Az általános hadkötelezettség alapján működő hadseregek számára a hadkötelezettek, valamint a mozgósítás esetén behívásra szóba jöhető igásállatok, szárazföldi - és vízi járművek összeírásával, nyilvántartásával foglalkozó helyi hatóságok, amelyek mozgósítás vagy más, a honvédelmi törvény által előírt katonai szolgáltatások esetén összekötő katonai parancsnokságként működtek a helyi polgári hatóságok felé. Ezenkívül intézték a területükön élő nem tényleges állományú hadkötelezettek, hadigondozottak ügyeit és gondoskodtak az illetékességi területükön lévő hősi emlékművek, katonasírok ápolásáról.
A hadkiegészítés szervezeti rendszere Magyarországon 1771-től alakult ki. Kezdetben - az osztrák császári gyalogezredek toborzókerületeinek állandósításától - minden gyalogezrednél fő- és fiók-toborzóparancsnokságokat rendszeresítettek, hoztak létre, a szabad toborzások és a hatósági újoncozások végrehajtása érdekében. A lovasezredeknél viszont csak alkalmanként állítottak fel ilyen toborzóparancsnokságot.
Kaposváron és a megye településein a sorozás a Ferenc Károly ezredhez történt a Werbscommando által. A korszak tanúja szerint a „város lakossága gyakran részesülhetett azon mulatságban, hogy tánczoló, daloló és félig részeg katonákat láthattak zenekísérettel járni-kelni az utczákon, kik azután a könnyelmű ficzkókat az adott félpénzzel csákó alá szoritották”.
A Magyar Honvédség felállítása után - a honvédségről szóló 1868. évi XLI. törvénycikknek megfelelően - a kialakított hat (1871-től hét) honvédkerület mindegyike több honvédzászlóalji járásra tagozódott. Ezeket 4-4 századi járásra osztották, melyek vezetését az ún. járásőrmesterekre bízták. 1871-ben a kiegészítési ügyeket a zászlóaljtörzsben rendszeresített nyilvántartó tisztek kezébe tették, megszüntetve a századi járásokat. 1889-ben minden féldandár (ezred) állományába pótzászlóalj-keretet, illetve honvéd kiegészítő parancsnokságot szerveztek néhány fős tiszti és altiszti állománnyal. A kiegészítő parancsnokságok személyzete a pótzászlóaljkeret törzseként került nyilvántartásba. 1890-től megszüntették a honvédzászlóalji járásokat, és a féldandárokból alakult gyalogezredek (28) részére 28 honvéd kiegészítő kerületet alakítottak ki. A kerületeket pedig sorozójárásokra osztották.
A pécsi 19. honvéd gyalogezred kiegészítési területe a barcsi, csurgói, a kaposvári, a lengyeltóti, a marcali, a nagyatádi és a szigetvári járás volt, valamint Baranya összes járása.
A kiegészítő parancsnokságok, az Osztrák-Magyar Monarchia véderejéről szóló 1912. évi XXX. törvénycikk alapján, 1913. március 1-jétől váltak ki a gyalogezredek állományából, és azóta önálló szervezetben működnek. A törvény első ízben szabályozta részletesen az újoncállítást és a sorozást, a sorozóbizottságok összetételét, hatáskörét.
(Szigeti Lajos:A hadkiegészítés rendszere, HADTUDOMÁNY, X. évfolyam, 3. szám)
Somogy megye - a közös gyalogezred révén - a 44. sz hadkiegészítési parancsnoksághoz tartozott ekkor. A már emlitett 19. honvéd gyalogezreden kívül a 17. székesfehérvári honvéd gyalogezred kiegészítési területéhez tartozott Somogy megye északkeleti része.
Az I. világháborúba bevonult 60 000-65 000 somogyi katonából nem tért vissza körülbelül 14 000- 15 000 fő. A haza nem tértek közül 10-11 000 estek orosz hadifogságba. Közülük 7-8 000 a száma azoknak akiknek a fogság, majd a polgárháborút követően sikerült szülőföldjükre hazatérni.
19. honvédezred 1623 főből – jórészt somogy-tolnaiakból- álló két zászlóalja többségében hazaért. A 44-es közös gyalogezred hazaérése körülményesebb volt, így 1918 november 14.-ig az 52 tisztből és közel ezerfőnyi legénységből mindössze 30 tiszt és 300 katona érkezett Kaposvárra.
1918 karácsonyáig Kaposváron Somogy és Tolna megyéből 10 590 fő, volt honvédségi egyén szerelt le. A 44-es közös ezredbeli katonákból 5 8728 fő, valamint 12 670 egyéb közös csapattesthez tartozó személy szerelt le, illetve adta le felszerelését.
A Monarchia felbomlásával és az önálló magyar haderő kiépítésével új alapokra kellett helyezni a nem tényleges állományú hadkötelezettek összeírását, nyilvántartását. Ezt a feladatot látták el 1919-től a járási katonai nyilvántartóságok, amelyek 1920.szept. 1-vel a vármegyei katonai parancsnokságok alárendeltségébe kerültek.
A vármegyei katonai parancsnokságok 1919 augusztusa és 1921 júliusa közt elsősorban mint a megyéjük területén működő karhatalmi alakulatok parancsnokságai működtek. Fő feladatuk a forradalmak és a román megszállás alatt fellazult közbiztonság és rend helyre állítása, az esetleges baloldali mozgalmak letörése volt. Az 1920 augusztusában kidolgozott szervi határozvány szerint a vármegyei katonai parancsnokság képezte a megye területéről kiegészítést nyerő alakulatok kiegészítő parancsnokságát és a megye területén élő nem tényleges viszonybeliek számára a póttestet. Mint ilyen intézte a hadigondozottak ellátását és az ebből eredő ellenőrzési és felülvizsgálati ügyeket, valamint a hadisírok nyilvántartását. A vármegyei katonai parancsnokság alárendeltségébe tartozó lónyilvántartó tiszt kutatta fel és tartotta nyilván a megyéje területén hadi alkalmazásra számba jöhető lovakat. A fenti ügyeket a vármegyei katonai parancsnokság nyilvántartó osztálya végezte. A katonai osztály hatáskörébe tartozott a megye területén a különböző politikai és társadalmi mozgalmak, szervezetek katonai szempontból történő figyelése és a hadsereg céljait szolgáló keresztény nemzeti propaganda, valamint az ifjúság testnevelési /katonai előképzési/ ügyeinek irányítása. A katonai osztály intézte az állomásügyeket és tartotta a kapcsolatot a helyi polgári hatóságokkal.
A trianoni békeszerződés határozatai alapján 1921 júniusában hivatalosan megszüntették a vármegyei katonai parancsnokságokat és a járási nyilvántartóságokat. Feladatkörüket más minisztériumok alá tartozó rejtett katonai szervek vették át:
A nyilvántartó osztályok, valamint a járási nyilvántartóságok munkáját - a hadkötelezettek, hadigondozottak nyilvántartását - a Belügyminisztérium alá tartozó vármegyei és budapesti, illetve járási és városi népgondozó kirendeltségek vették át, amelyek az alispán, a főpolgármester, a főszolgabírók és a polgármesterek mellett működtek. A hadsereg számára szükséges lovak nyilvántartását a Földművelési Minisztérium alá rendelt megyei lótenyésztési bizottmányok és a járásokban működő lótenyésztési előadók végezték. Az ifjúság kötelező testnevelését /katonai előképzését/, az 1921. évi LIII. tc. alapján létrehozott Levente Egyesület szervezési, kiképzési és kulturális ügyeit, a leventeköteles ifjak összeírását és nyilvántartását megyei szinten a törvényhatósági, alsóbb szinten a községi, városi, kerületi testnevelési bizottságok irányították, amelyeket látszólag a Vallás - és Közoktatásügyi Minisztérium alá utaltak.
Ebből az időből ismert, hogy Bakay Árpád főhadnagy (1925-től százados) 1919–21 között teljesít szolgálatot az egyes források által Somogy megyei hátországvédelmi parancsnokságnak nevezett szervezetnél (sportelőadó). 1945-ben ő vállalja a kiegészítő parancsnokság újraszervezését. A testnevelési felügyelőség felállítását követően Somogy vm. testnevelési felügyelőjének segédtisztje lesz 1932-ig. Fontos szerepet lát el a levente szervezet kialakításában: 1924-ben Budapesten megjelenik Útmutató a Levente Egyesületek vezetéséhez c. munkája, 1926-tól pedig szerkeszti a Somogyi Levente c. folyóiratot.
A Szövetségközi Katonai Ellenőrző Bizottság 1927.március 31-én történt távozása után enyhült a Magyarországra nehezedő felügyelet és megkezdődhetett a honvédség óvatos fejlesztése, az általános védkötelezettségen alapuló haderő fokozatos kiépítése. Ehhez szükség volt a különböző nyilvántartások egységes vezetésére és kezelésére. Ezért a had - és leventekötelesek, a honvédségi ellátásban részesülők, valamint a honvédség számára igénybe vehető lovak és járművek nyilvántartására, a haderőn kívüli kiképzés irányítására, a mozgósítással kapcsolatos ügyek intézésére 1931.január 20-án felállították a járási /városi, kerületi/ testnevelési és népgondozói kirendeltségeket, valamint vármegyénként, illetve törvényhatósági jogú városonként a testnevelési és népgondozó felügyelőségeket. A testnevelési és népgondozó szervek, amelyek látszólag a Belügyminisztérium alárendeltségébe tartoztak és hivatalosan a népesség nyilvántartásával foglalkoztak, valójában azonban kiegészítő parancsnokságként, a haderőn kívüli kiképzés irányítóiként, valamint a katonaság és a helyi polgári hatóságok közti összekötő kapocsként működtek.
Magyarország fegyverkezési egyenjogúságának kinyilvánítása után 1938 őszétől a testnevelési és népgondozói kirendeltségek, illetve felügyelőségek ügykörük változatlan megtartásával már nyílt honvédségi szervként járási /városi, székesfővárosi kerületi/, illetve vármegyei /törvényhatósági/ katonai parancsnokságként működtek tovább.
Az általános hadkötelezettségen alapuló haderő nyílt bevezetésével 1939. október 1-jétől az országot kiegészítő kerületekre, azokat kiegészítő körletekre osztották. Az utóbbiak sorozó járásokra tagolódtak. Általában egy - egy kiegészítő kerület egy gyalogdandár /könnyű hadosztály/, egy - egy kiegészítő körlet egy gyalogzászlóalj kegészítő területét képezte. A kiegészítő terület élén a kiegészítő parancsnokság, a kiegészítő körletek élén egy - egy bevonulási központ /kiegészítő kirendeltség/ állt. 1942 elején 27 kiegészítő parancsnokság és 81 bevonulási központ működött. A kiegészítő parancsnokságok és bevonulási központok megalakulásukkal átvették a vármegyei és járási parancsnokságoktól az összes nyilvántartási és kiegészítési feladatot. Ez utóbbiak közül a vármegyei katonai parancsnokságok, miután funkcióikat elveszették, 1941-ben megszűntek.
A járási /városi/ katonai parancsnokságok, valamint a Budapest székesfővárosi katonai parancsnokság a katonai nyilvántartási ügyek leadása után is megtartották az illetékességi körükbe tartozó Levente Egyesület működése irányításának és ellenőrzésének jogát. Emellett átvették a területükre illetékes, de időközben megszűnt alakulatok és más katonai intézetek iratainak őrzését.
(kaposvári 10. Honvéd Kiegészítő Parancsnokság állománya - 1941)
A somogyi megyeszékhelyen a Magyar Királyi Kaposvári 10. Honvéd Kiegészítő Parancsnokság a Fő utca 101. szám alatt – a mai nyomda helyén álló épületben – működött, melynek parancsnoka Szabó László ezredes volt 1943-ig.
mraczlini Krisanich Andor ezredes
Forrás: nagylajoskiralygyalogezred.blog.hu
Ezen év augusztus 01-től mraczlini Krisanich Andor ezredes vezette a szervezetet 1944. novemberéig. November végén az addigi szervezetek elhagyták kaposvári állomáshelyüket, december 02-án pedig a szovjet csapatok elfoglalták a somogyi megyeszékhelyt.
1945-1955
1945.-ben a II. világháború befejezését követően a polgári és a katonai közigazgatás - ideiglenes jelleggel - a régi társadalom közigazgatási rendszerének megfelelően került létrehozásra. Az országban 7 kerületi parancsnokság irányítása alatt 32 kiegészítő parancsnokság és 170 bevonulási központ működött.
A kerületi parancsnokságok megalakítására 1945. január 31-én kiadott intézkedés - hasonlóan a Horthy-korszak hadseregének 1937. évi szervezéséhez - 7 kerületi parancsnokságot hozott létre. 1-Budapest, 2-Székesfehérvár, 3-Szombathely, 4-Pécs, 5-Szeged, 6-Debrecen, 7-Miskolc. Az intézkedés a kerületi parancsnokságok alárendeltségében (egy-egy kerületnél 3-3) kiegészítő parancsnokságok megalakítását rendelte el. Az intézkedés területileg természetesen csak a felszabadított területekre vonatkozott. A kiegészítő parancsnokságok feladatul a toborzással és sorozással kapcsolatos feladatokra való felkészülést és annak végrehajtását kapták. A bevonulási központok feladata az összeírás, sorozás, behívás és mozgósítási feladatok megtervezése, tartalékos tisztek nyilvántartása és tartalékos továbbképzés, valamint a gépjárművek, lovak és fogatolt járművek nyilvántartása (hátas ló, vonathámos és tüzérhámos megoszlásban) volt.
Kaposváron – figyelembe véve a pécsi honvédkerület 4. számozását - 41. Honvéd Kiegészítő Parancsnokság került megalakítására, melynek parancsnoka 1945. február 01-től Bakay Árpád ezredes lett, aki egykor vezette már a szervezet jogelődjét. A parancsnokság a Magyar Királyi Kaposvári 10. Honvéd Kiegészítő Parancsnokság bázisán alakult meg, mely eredetileg a Fő utca 101. szám alatt – a mai nyomda helyén álló épületben – működött.
Bakay Árpád ezredes
Forrás:https://www.geni.com/people/%C3%81rp%C3%A1d-Pidri-Bakay/6000000001654017092
A klasszikus hadkiegészítő feladatok mellett az aknakutatást és határőr alakulat szervezését is ellátta a kiegészítő parancsnokság. Bakay nyugállományba vonulásáig töltötte be a parancsnoki posztot.
1946 tavaszán a parancsnokság a Zárda u. 7. szám alá költözött, melynek parancsnoka ekkor Brokes Pál őrnagy volt. A szervezet a pécsi honvéd kerületparancsnokság alárendeltségében működött.
Az állománytábla kezdetekben az alábbiak szerint festett:
- Parancsnok + 1 fő beosztott tiszthelyettes vagy polgári
- gazdálkodás (hírfőnök, számvivő, nyilvántartó) 5 fő
- polgári alkalmazott (gépíró, küldönc) 5 fő
- aknakutató csoport
A visszaemlékezés szerint ebben az időben a parancsnokságon dolgozott többek között Somogyi-Korchmáros Béla, Kovács Lajos, Magyar Imre, Aracsi Géza, Elek István, Sztokay János.
Az aknakutatás tekintetében fonos szerepet töltött be Vezér Árpád százados, aki mint műszaki tiszt vezette a megye aknamentesítését 1946-ig.
Vezér Árpád
A kaposvári 18. Honvéd Kiegészítő Parancsnokság 1947-ben készült 673/sgt-1947 számon kiadott igazolványában leírtak tanúsítják az emberfeletti munkát: „Vezér Árpád 1945 április 15 – 1945 október 15-ig a Kaposvári 41. Honvéd kiegészítő parancsnokság műszaki előadója volt. Munkája során 4-8 négy-tíz fős jőr-rel Somogy vm. hét járásában a mintegy 69. aknás községből 59 községet teljesen megtisztított az aknáktól, 10 községében pedig eredményes munkát végzett. A fenti munkálatokkal Somogy vm. aknás szántóföld területeinek 90%-át megtisztította járőreivel.
Működéséig nála magasabb rendfokozatú mű. tiszt még csak szemlélni sem járt a megyében. Az aknamentesítési munkálatok alatt 10 honvéd meghalt, 2 tiszt és 20 honvéd megsebesült. 1945. október 15-1946. május 1-ig mint a marcali 411. bev.közp.pk-a járása még aknás területeit felderítette, egy mesztegnyői erdőrészletet és a Varászló-i több km. hosszú halgazdaságot egy önként jelentkező aknaszedővel megtisztította az aknáktól. A Vezér Árpád ny.á.szds. vezetése alatt álló járőrök mintegy 160.000 /Egyszázhatvanezer/ aknát tettek hatástalanná Somogy vm.-ben.”
A járási székhelyeken bevonulási központok működtek a kaposvári parancsnokság alárendeltségében. A bevonulási központok a járási főjegyzők irányítása mellett működtek. A járási főjegyzőségeken történt a sorkötelesek nyilvántartásba vétele, a sorozás és behívás. A behívási központok megszűnése után 1946-1949 között sorozás, összeírás, behívás nem történt.
1947 végén új számozást kapott a szervezet és Kaposvári 12. Honvéd Kiegészítő Parancsnokság néven működött, a szervezet vezetője pedig Somogyi-Korchmáros alezredes lett. 1948-ban megbízással átvette a vezetői teendőket Magyar Imre őrnagy. A parancsnokság ekkor a Honvéd Laktanyába került áthelyezésre.
Honvéd Laktanya
A megyei parancsnokságnak sokáig helyet adó épület (Rákóczi tér 3.) egy külföldre távozott volt kisgazda képviselő tulajdonából került kisajátításra 1949-ben és bár funkcionálisan nem felelt meg a követelményeknek, kisebb átalakításokkal, több mint negyedszázadon át szolgálta a parancsnokságot. Az objektum elhelyezkedése – közlekedési eszközök végállomásához való közelség, jó megközelíthetőség – előnyös volt a hadkötelesek szempontjából.
Ekkor kerültek felállításra a katonai nyilvántartó szervek, melyek a kiegészítő parancsnokság szakmai irányításával, a járási-városi rendőrkapitányságokon működtek.
A tanácsrendszer kialakításával egyidőben 1950-ben megszűntek a kerületparancsnokságok. Somogy megyében két – a kaposvári és marcali - kiegészítő parancsnokság tevékenykedett. A megye területe is változott, a legjelentősebbek a szigetvári járás Baranyához csatolása, míg Siófok Somogyhoz történő csatolása, valamint a csurgói járás Nagykanizsához közel eső községeinek Zala megyéhez történő csatolása.
A somogyi kiegészítő parancsnokságok az alábbi területi hatáskörrel működtek:
Kaposvári Kiegészítő Parancsnokság:
1.) Kaposvár város
2.) Kaposvár járás
3.) Tabi járás
Marcali Kiegészítő Parancsnokság
1.) Barcsi járás
2.) Csurgói járás
3.) Nagyatádi járás
4.) Marcali járás
5.) Fonyódi járás
A marcali kiegészítő parancsnoksághoz tartozó öt járásban a hadköteles létszám alig közelítette meg a kaposváriét.
1951-52-ben felállításra kerültek a járási hadkiegészítő parancsnokságok, megalakítva a siófoki kiegészítő parancsnokságot, melyhez a siófoki és a tabi járás területe tartozott. A megye területén működő három kiegészítő parancsnokság saját területén jogutódja lett a Somogy megyei 12. Kiegészítő parancsnokságnak. A parancsnok Kaposváron Milovecz József, Siófokon Vida László, Marcaliban Király István lett.
1955-1990
Milovecz József őrnagy
(Kaposvári Járási Kiegészítő Parancsnokság)
(Siófoki Járás)
László Lajos ezredes
1989-ben megszűnt a helyőrségen kívüli mozgósítás, ugyanakkor növekedtek a készenléti idők.
A honvédségi adatkezelésről és a honvédelmi kötelezettségek teljesítésével kapcsolatos katonai igazgatási feladatokról szóló 2013. évi XCVII. törvény módosítása magával hozta a hadkiegészítés rendszerének átalakítását. A 2021 februári átalakítással hét Hadkiegészítő és Toborzó Központ és húsz Hadkiegészítő és Toborzó Iroda jött létre. A központok középszintű szakmai irányító szervként az alárendeltségükbe tartozó megyei irodák működéséért felelnek. Kaposváron régiós feladatkörrel megalakult a 7. Toborzó és Hadkiegészítő Központ, melynek parancsnoka Lóki Ferenc alezredes lett. A Somogy megyei feladatokat a 18. Hadkiegészítő és Toborzó Iroda látta el. 2023 májusától váltás történt a központ vezetésében, melynek élén mint mb. központparancsnok-helyettes Győri Tamás százados áll.
Az MH KIKNYP 2023. július 01-től újra Honvéd Vezérkar főnökének közvetlen alárendeltségben tevékenykedik.
https://www.arcanum.hu/hu/online-kiadvanyok/2vhSzakkonyv-magyarok-a-ii-vilaghaboruban-2/az-ihnetov-munkanaploja-vitez-beldy-alajos-vezerezredes-hadtortenelmi-leveltarban-orzott-irataibol-19411943-82D0/fuggelek-A02A/a-munkanaploban-szereplok-eletrajzi-adatai-A1B6/bakay-arpad-vitez-A201/
https://www.geni.com/people/%C3%81rp%C3%A1d-Pidri-Bakay/6000000001654017092