Somogyi obsitos

Somogy megyei helyőrségek, katonai alakulatok

Nagyatád Helyőrség

 

 M. kir. "Nagy Lajos király" 6. honvéd gyalogezred III. zászlóalj 

 

Parancsnok

  • 1938-1939.01.28.  Lányi Imre alezredes                                                                       
  • 1939.01.28.-1943.01.28.  Pallós Ödön őrnagy, alezredes, majd ezredes                                
  • 1942.12.-1943.01.14.  Fonyó Jenő száazdos                                                          
  • 1943.05.-1944.11.01.  Bácsay Antal alezredes                                                                   

 

 

9. Honvéd Zászlóalj Kiképző Század-Nagyatád

1946

 

 

14. Lövész Ezred (7462)

Az  1950-ben létrejött alakulat 1952-ben Kaposvárról diszlokált Nagyatádra. 1958-ban már mint gépkocsizó lövész ezred, hadrendi számot váltva (7314) távozott a helyőrségből. Az alakulat a 29. Lövészezred jogelődje (MN 7314).

 

Parancsnok:

  • 1952-1953.10.15                    Solymosi Jenő őrnagy
  • 1953.10.15.-1955.10.29.        Makó Péter százados
  • 1955.10.29.-1957.07.22.        Bogya Imre százados
  • 1957-1958                              Bognár Mihály őrnagy

 

27. Páncéltörő Tüzér Osztály (7666)

Az alakulat 1950-ben jött létre és rövid tabi, balatonföldvári (szántódi) tartózkodást követően az 1953-as szervezést követően diszlokált Nagyatádra . Az 1963 évi őszén hadrendi számot válva (5808) diszlokált Nagykanizsára.

 

Parancsnok:

  • 1952.-1953.10.15.                  Püspöki Árpád főhadnagy
  • 1953.11.30.-1956.09.27.        Orsó Sándor őrnagy
  • 1956.09.27.-1957.04.13.        Elek Antal főhadnagy
  • 1957.04.13.-1962.11.01.        Püspöki Árpád őrnagy
  • 1962.11.01.-                           Szabó Tóth József őrnagy

 

63. Gépesített (gépkocsizó) Lövész Ezred/ 1987-től 63. Gépesített Lövészdandár (3335)

Az alakulat 1961 őszén diszlokált a helyőrségbe és 1990-ig – felszámolásáig alkotta Nagyatád egyik meghatározó alakulatát.

 

Parancsnok

  • 1961-1963.11.01                               Kocsis Sándor őrnagy
  • 1963.11.01.-1965.11.01.                   Bognár Mihály alezredes
  • 1965.11.01.-1973.06.01.                   Takács István alezredes
  • 1973.08.15.-1979.12.01.                   Kállai László alezredes
  • 1979.12.01.-1983.12.01.                   Kozma Miklós alezredes
  • 1983.12.01.-1985.09.01.                   Fodor Lajos alezredes
  • 1985.09.01.-1987.08.19.                   Radics Sándor alezredes
  • 1987.08.19.-1989.06.01.                   Sidlovics Ferenc alezredes
  • 1989.06.01-1990.01.31.                    Frank János őrnagy

 

 

192. Tartalék Gépesített Lövészezred(majd személyi.  tartalék központ)

A 190.( önálló) személyi tartalék dandár (ezred) alárendeltségében

 

Parancsnok

  •                       Török Sándor őrnagy
  •                       Fekete József alezredes
  • 1989              Sereg István alezredes (TÖF)

 

 

75. Egészségügyi Dandár M. törzs

1990-ben diszlokált az alakulat Zalaegerszegre

 

 

Budai Nagy Antal Laktanya

 

69. Harckocsi Ezred (7818)

Az ezred a HM 033. sz. parancsa alapján 1961. szeptember 11.-től azonnali készenlétű ezredként szerveződött Tatán (MN 9237) a 11. harckocsi hadosztály kötelékében. 1963-ban diszlokált Nagyatádra és került a kaposvári 9. (Pf. 7203) hadosztály kötelékébe, egyúttal hadrendi számot vált (MN 7818). A zászlóalj 1968-as harcászati gyakorlata az 5. hadsereg parancsnok – helyettes értékelése szerint először a Magyar Néphadseregben „KIVÁLÓ” értékelést kapott. A gyakorlat egyes mozzanatait a Magyar Televízió is közvetítette. A harckocsi ezred szinte az összes hazai és nemzetközi VSZ gyakorlaton részt vett.

A hetvenes évek végén a HM miniszter parancsára az ezred építette meg a MN Erdő és Vadgazdaság kaszópusztai erdészetének - mintegy 135 km hosszúságú, kb. 3 m magas - vadvédelmi kerítését. 

Az ezred hivatalosan 1987 június 30.-án  szűnt meg jogutód nélkül.

 

A 69. Harckocsi Ezred a 70-es években folyamatosan egymást követően három alkalommal nyerte el a legmagasabb jutalmat, a „VÖRÖS VÁNDORZÁSZLÓT”, így 1974-től véglegesen elnyerték a vándorzászlót, amely az ezred jelképévé vált. Az ezred 1985-ben élenjáró ezred címet kapott.

 

 

Parancsnok

  • 1961- 1964     Kozsel József alezredes
  • 1964- 1969     Gyebnár János alezredes
  • 1969- 1973     Básti Gyula alezredes
  • 1973- 1976     Ignéczi Imre alezredes
  • 1976- 1979     Sárkány István alezredes
  • 1979- 1984     Preininger Ambrus alezredes
  • 1984- 1987     Radics Sándor alezredes
  • 1987              Szilágyi László alezredes (mb. pk.)

 

 

Forrás: Toma József - Bődi Ferenc: Múltidéző – Nagyatád (A 69. Harckocsi Ezred rövid története) Nagyatád,  2002.

 

 

„Határőr Laktanya”

 

Fegyelmező Zászlóalj-Nagyatád  (7501)

 

Budapestről diszlokált az alakulat 1982-ben, 1993-ban felszámolásra került.

 Parancsnok

  • 1982.               Keresztes János alezredes
  • 1982-1993      Bődi Ferenc alezredes

 

 

Laktanyán kívüli katonai (jellegű) szervezetek

 

 

Helyőrségi Kommendáns Hivatal

 

 

Helyőrségi Klub

Lásd itt.

 

 

Magyar Honvédelmi Szövetség (MHSZ) Nagyatád (Járási - ill. Városi-Városkörnyéki) Szervezete

Magyar Szabadságharcosok Szövetsége (1948-1955) MSZSZ

Magyar Önkéntes Honvédelmi Szövetség (1955-1957) MÖHSZ

Magyar Honvédelmi Sportszövetség (1957-1967) MHS

Magyar Honvédelmi Szövetség (1967-1990) MHSZ 

 

Elnök ill. titkár

  • 1975-80          Torják Vince őrnagy Nagyatád
Weblap látogatottság számláló:

Mai: 43
Tegnapi: 26
Heti: 307
Havi: 1 200
Össz.: 105 755

Látogatottság növelés
  |     |     |  
Oldal: Nagyatád
Somogyi obsitos - © 2008 - 2017 - somogyi-obsitos.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

Adatvédelmi Nyilatkozat

A HuPont.hu ingyen honlap látogatók száma jelen pillanatban:


▲   Itt: hunyadi jános laktanya marcali - Vatera.hu
X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »